niedziela, 9 sierpnia 2009

Szybkim spacerkiem po Toruniu


Czytający ludzik na oknie bibliotekiteatr Baja to jest kobieta, która widziała smoka toruńskiego, chociaż może tylko tak opowiadała, żeby odwrócić uwagę od innych faktów... ona jest sama w sobie bardzo tildowa, w rysach twarzy i postaci, czyżby więc nasze tildy czerpały z dobrych gotyckich wzorów?aniołek cepeliany, może być wzorem do zimowych robótek, bardzo płaski był, ciekawe czy to zamierzony efekt...lala ze skansenużabka od flisaka podrywana przez gołębie


i takie świetne bociany w sklepiku na Mostowej

Tymczasem u mnie mała wakacyjna podróż. Mąż miał życzenie odwiedzić Toruń. Załatwił opiekę dla dzieci, więc pojechaliśmy. Do celu prowadziła nas nawigacja zakupiona jakiś czas temu w Biedronce, a powołana do działania przez kolegę - prowadziła dobrze, radośnie pokrzykując od czasu do czasu. Po ulokowaniu się w hoteliku i po mojej zwycięskiej potyczce z bankomatem udaliśmy się na zwiedzanie miasta. Prowadziłam, bo byłam tu wcześniej. Każdą uliczkę Starówki przeszliśmy kilka razy, Nowego Miasta też. Obowiązkowa była wizyta w Muzeum Etnograficznym, bo uwielbiam te klimaty. Było cudownie. Zwłaszcza zachwyciła mnie wystawa prac Bogdana Lesińskiego "Malowana księga duszy". Cudowna kolorystyka jego prac, użyte motywy, sposób przedstawiania postaci i ponadczasowa ludowość, wszystko to było na tyle poruszające, że kupiłam sobie katalog, aby czasem patrzeć na te obrazy.
W skansenie wychwytywałam pewne perełki, takie jak zabawki dziecięce, szmaciane laleczki, ale i żabkę z materiału siedząca na drewnianym nocniczku. Bardzo mi zależało na zdjęciu żabki, jednak nie wyszło, czego pewnie nie odżałuję - albo zdobędę je innymi kanałami:)
Odwiedziłam też bosko zaopatrzoną pasmanterię na ulicy Kopernika. Dla mnie to był szok. Przyzwyczajona jestem do lokalnych sklepików, gdzie wstążeczki i tasiemki reprezentowane są na kilku szpulkach i tyle. A tymczasem moje zmysły zostały poruszone setkami, czy tysiącami wręcz możliwości kolorystycznych. Zresztą tam było wszystko: guziki, korale, wełenki, filc, aplikacje i narzędzia. Świadomość tego, że na ulicy stoi mąż i czeka nie pozwoliła mi się przyjrzeć dokładnie temu wszystkiemu - ale pewne zakupy wstążeczkowe poczyniłam, co mnie cieszy.
Toruń mnie zachwyca i dobrze się w nim czuję. Mąż też jest zadowolony, ciągle wspomina jak szukaliśmy pomnika flisaka, który nam się chował umiejętnie.Zamieszczam kilka zdjęć takich może mało toruńskich, ale są stamtąd :)

4 komentarze:

 1. Tylko pierwsze zdjęcie mówiło mi,że to Toruń.Jak ciekawie można pokazać różne miejsca

  ttp://brbaratoja.blog.onet.pl/

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajnie Aniu, że mogliście się gdzieś z męzem sami wybrać, my na razie przy naszych bliźniakach to tylko sami po zakupy (czasami to bardzo męczące, tym bardziej,ze wczesniej wyjeźdzaliśmy dużo i często), ale myslę, że jeszcze tylko ta zima i bedziemy ruszać chociaz w blizsze okolice. Pozdrawiam Rodzinkę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzieciaczki się udało rozlokować po rodzinie. Pewnie to się nie uda w przyszłości. Ale przyznam, że się trochę wyciszyłam i było warto.Chyba było.

  OdpowiedzUsuń
 4. ooo, będąc w Toruniu też napstrykałam parę fotek tym ludzikom wtopionym w mury - bardzo mi się podobały - zresztą jak klimat i spokój Torunia

  OdpowiedzUsuń